Genel Bakış

Tekfen Holding

Adı güvenilirlik, dürüstlük ve kaliteyle özdeşleşmiş bir grup olan Tekfen Holding’in temelleri, üç genç girişimci Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar'ın 1956 yılında ideallerini gerçekleştirmek üzere bir araya gelmesiyle atılmıştır. Sahip olduğu markalar ve pazar gücünün yanı sıra faaliyet gösterdiği her alanda mükemmelliği hedefleyen yaklaşımı ve savunduğu etik değerlerle Türk iş hayatında saygın bir yere sahip olan Grup, günümüzde faaliyetlerini Mühendislik ve Taahhüt, Tarımsal Sanayi ve Yatırım Grupları olmak üzere üç ana başlık altında sürdürmektedir.

Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Temel olarak bitki besin maddesi (gübre) üretimine odaklanan Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu’nun çatı şirketi konumundaki Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş., faaliyetlerini mineral gübrelerin yanı sıra suda eriyebilen özel gübreler ve organik/organomineral gübre konularında sürdürmektedir. İş hacmi, ürün/ hizmet yelpazesi, sektöre öncülük eden iyi uygulamaları ve pazar payı ile Türkiye’nin alanındaki en büyük özel kuruluşu olan Şirket, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 listesinde 46’ncı sırada yer almaktadır. 

Mineral gübre faaliyetleri kapsamında Ceyhan, Mersin ve Samsun’daki üç fabrikasında ürettiği Amonyum Nitrat (AN), Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN), Diamonyum Fosfat (DAP) ve kompoze (NPK) gübrelere ek olarak Mersin tesisinde inhibitörlü ve suda çözünebilen gübrelerin de üretimini yapan Toros Tarım, çiftçinin her türlü bitki besin maddesi ihtiyacını tek elden karşılayabilmek amacıyla kendi imal etmediği çeşitleri de ithalat yoluyla temin etmektedir. Şirket, gübre ambalajlamasında kullanılan torba üretimini de kendi bünyesindeki 33 milyon torba/yıl kapasiteli tesisinde gerçekleştirmektedir.

Toros Tarım’ın 2019 yılında bünyesine kattığı Toros Gönen Yenilenebilir Enerji A.Ş. ile 2020 yılında kurulan Toros Meram Yenilenebilir Enerji A.Ş. ise organik atıkların fermentasyonu yoluyla biyogaz ve biyogazdan elektrik üretimi gerçekleştirmekte, ayrıca gazlaşma sürecini tamamlayan atıklardan katı ve sıvı organik gübre üretimi yapmaktadır. Döngüsel ekonominin başarılı birer örneği olan bu iki yatırım yoluyla son iki yıl içinde Türkiye’deki organik ve organomineral gübre pazarının da en önemli oyuncularından biri haline gelen Toros Tarım, ülkemizin organik madde açısından fakir olan topraklarını besleyerek önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir.

Toros Tarım, gübre sektördeki liderliğini Türkiye’nin her noktasına ulaşan yaklaşık 1.200 bayi ve yetkili satıcı ağıyla desteklemektedir. Şirket, ürettiği gübrenin ihtiyaç duyulan yere zamanında ve kesintisiz bir şekilde sevk edilebilmesini sağlamak üzere, Türkiye geneline dağılmış toplam 550 bin tonluk depolama kapasitesine sahiptir. 

Gıda zincirinin başlangıç noktası olan tarımın gelişmesini çok yönlü bir süreç olarak gören ve kurulduğu günden bu yana bu süreçte etkin rol almayı şirket politikası olarak benimseyen Toros Tarım, ürün portföyünü yeni ürünlerle desteklemek ve Türk tarımını teknolojik yeniliklerle tanıştırmak amacıyla 2017 yılında Türkiye’de bitki besini alanına yönelik ilk Ar-Ge merkezini Mersin Üretim Tesisi bünyesinde hayata geçirmiştir.

Toros Tarım, gübre faaliyetlerine ek olarak limancılık ve serbest bölge işletmeciliği alanlarında da yatırımlara sahiptir.