Toros Tarım’ın yeni Genel Müdürü Hakan Göral

Mayıs 2016

Tarımsal girdi konusunda Türkiye’nin lider kuruluşu Toros Tarım’da Genel Müdürlük görevine 20 Nisan 2016 tarihi itibariyle Hakan Göral atandı. Göral, aynı zamanda Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grup Başkan Yardımcılığına da vekâlet edecek.

35 yıllık deneyimiyle mineral gübre başta olmak üzere tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin lider kuruluşu Toros Tarım’ın Genel Müdürlüğü görevine Hakan Göral atandı.

Son olarak İnci Holding’de CEO ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev alan Göral, gübre üretimi ve pazarlaması başta olmak üzere, tohumculuk, teknotarım ve fidecilik tarımsal faaliyetleri ile terminalcilik hizmeti veren Toros Tarım’da görevi emekliliğe ayrılan Esin Mete’den devraldı. 20 Nisan itibariyle Toros Tarım’da Genel Müdürlük görevine başlayan Göral, aynı zamanda Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grup Başkan Yardımcılığı’na da vekalet edecek.

Profesyonel çalışma hayatına başladığı 1990 yılından bu yana Koç Holding, Mako Elektrik, Döktaş Döküm ve Components Türkiye gibi şirketlerde çeşitli pozisyonlarda çalışan Göral, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi’nde Endüsri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Göral ardından, Northwestern University, Kellogg School of Management ve Stanford University’de Executive Management ve Leadership üzerine ileri eğitimler aldı.

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Barış Durukan/Burçak Demirel-0212 351 91 81 / 127 & 128

Toros Tarım ile Çukurova Teknokent arasında işbirliği anlaşması imzalandı

8 Şubat 2016

Çukurova Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Çukurova Teknokent ile Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında eğitim danışmanlığı hizmet işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin  lider kuruluşu Toros Tarım ile Çukurova Üniversitesi bünyesinde yer alan Teknoloji Transfer Ofisi Çukurova Teknokent Yönetici A.Ş. arasında sürdürülebilir bitkisel üretiminin sağlanması amacıyla işbirliği anlaşması gerçekleştirildi.

Ekonomik getirisi yüksek, çevreye duyarlı bitki besleme ve gübreleme uygulamalarında yeni bilgilere ulaşılması için üniversite-sanayi işbirlikleri çerçevesinde Çukurova Üniversitesi’nden Doç Dr. Emin Bülent Erenoğlu Toros Tarım’a danışmanlık verecek. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayata geçirilen işbirliği çerçevesinde, Toros Tarım ile uluslararası gübre kuruluşları ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasındaki ilişkileri Erenoğlu yürütülecek.

“Artan gıda ve tarım hammadde ihtiyacı için tarımsal girdilerin artması gerekiyor”

İşbirliği çerçevesinde konuşan Doç Dr. Emin Bülent Erenoğlu, “Tahminlere göre, 2050 yılında dünya nüfusunu 9 milyara ulaşacak. Buna paralel olarak artan gıda ve giyim hammadde gereksinimlerini karşılanabilmesi için tarımsal faaliyetlerin ve bitkisel üretim alanlarının sürdürülebilir hale getirilmesi gerekiyor. Hem çevresel hem de ekonomik anlamda sürdürülebilir bitkisel üretim faaliyetlerinin sağlanması için bitki besleme, gübreleme ve toprak verimliliği alanlarındaki bilimsel çalışmalar daha büyük önem taşıyor.

Çukurova Bölgesi, ülkemiz bitkisel üretimi söz konusu olduğunda verimlilik açısından çok önemli bir yere sahip ve sürdürülebilir bitkisel çalışmalar konusunda önemli çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Çukurova Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Çukurova Teknokent olarak, bu işbirliği çerçevesinde ülkemizin çok önemli şirketleri arasında yer alan Toros Tarım’a danışmanlık vermekten büyük mutluluk duyacağız.” dedi.

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Barış Durukan-Burçak Demirel-0212 351 91 81 / 127&128

“Bitmeyen Göç: Tarım İşçileri” belgeseli Toros Tarım desteğiyle izleyici ile buluşacak

29 Aralık 2015

Mevsimlik tarım işçilerinin öyküsü ekranlara taşınıyor!

Toros Tarım, 2013 yılından beri desteklediği “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığını İyileştirme Programı” kapsamında, mevsimlik tarım işçilerinin öykülerini ekrana taşıyan  “Bitmeyen Göç: Tarım İşçileri” belgeseline sponsor oldu. Belgesel ilk kez bugün İZ TV’de izleyici ile buluşacak.

 

Tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin  lider kuruluşu Toros Tarım’ın 2013 yılından bu yana mevsimlik tarım işçilerinin çalışma, barınma ve beslenme koşullarını iyileştirmek için hayata geçirdiği “Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” kapsamında çekilen “Bitmeyen Göç: Tarım İşçileri” belgeseli 30 Aralık Çarşamba akşamı ilk kez İZ TV ekranlarında olacak.

2016 yılı boyunca farklı tematik kanallarda izleyici ile buluşacak belgesel her yıl Nisan-Mayıs aylarında evlerini, okullarını, kentlerini terk eden milyonlarca işçi ailesinden biri olan Çiftçi ailesinin bin kilometrelik yolculuğunu anlatıyor.

8 çocuklu ailenin Eskişehir Alpu’daki yaşamından yola çıkarak, İç Anadolu’dan Çukurova’ya giden mevsimlik işçilerin görülmeyen, duyulmayan, bilinmeyen hikâyelerini ekrana taşıyan “Bitmeyen Göç: Tarım İşçileri” belgeseli, izleyicilere “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığını İyileştirme Programı” kapsamında çadır kentlere götürülen sağlık hizmetlerini, sağlık ve iş aracılarının faaliyetlerini de yerinde izleme fırsatı sunuyor.

Toros Tarım, mevsimlik tarım işçilerine destek vermeyi sürdürüyor

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle tarım sektöründe önemli çalışmalara katkı sağlayan Toros Tarım, 2013 yılından beri “Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı”na destek vermeyi sürdürüyor. Dünyadaki yaklaşık 1,1 milyar tarım işçisinin 450 milyonunu mevsimlik tarım işçileri oluşturuyor. Türkiye’de ise 6,5 milyon tarım işçisinin yaklaşık yarısı, en riskli çalışma alanlarından biri kabul edilen mevsimlik tarım işçiliği ile geçimini sağlıyor. Tarım alanındaki işgücünün önemli bir kısmını oluşturan mevsimlik tarım işçilerinin çalışma, barınma ve beslenme koşullarındaki zorluklar, onları ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartlarını iyileştirmek için, Harran Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından hayata geçirilen “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığını İyileştirme Programı”, Türkiye’de en fazla tarım göçü veren Şanlıurfa ve Adıyaman’ı merkezine alıyor. Toros Tarım’ın katkısı, Sağlık Bakanlığı ile Şanlıurfa ve Adıyaman Valilikleri’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen program, zor koşullarda çalışan ve yoksullukla mücadele eden mevsimlik göçebe tarım işçilerinin sağlık koşullarını iyileştirmeyi ve özellikle bu kesimin karşı karşıya olduğu hastalıkların önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80’i sağlık güvencesine sahip değil

İşçilerin büyük kısmı gittikleri bölgelerde naylon ya da bezden yapılmış çadırlarda konaklıyor. Bu durum temel gereksinimler konusunda bazı eksiklikleri beraberinde getirerek, çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlıyor. Bununla beraber işçilerin tarlada çalışırken iş sağlığı ve güvenliğinden mahrum olmaları, aşırı sıcak ve korumasız ortamlarda, ihtiyaçları olan temiz sudan uzak çalışmaları, zirai ilaçlara maruz kalmaları da sağlık koşullarını olumsuz etkiliyor. Araştırmalar, Türkiye genelinde mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80’inin sağlık güvencesine sahip olmadığını ve sağlık hizmetlerinden yeterli oranda faydalanamadığını ortaya koyuyor.

Gösterim tarihleri;

30 Aralık Çarşamba günü saat 22:20

31 Aralık Perşembe günü saat 10:20

İZ, DIGITURK 18., 182., ve 318. kanallarda HD olarak yayında.

 

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Barış Durukan-Burçak Demirel-0212 351 91 81 / 128

Toros Tarım İnsan Kaynakları yeni atamalarla güçlenmeye devam ediyor

22 Eylül 2015

Toros Tarım İnsan Kaynakları yeni atamalarla güçlenerek büyüyor. Toros Tarım Yetenek Yönetimi ve Operasyonel Gelişim Müdürü görevine Aslı Kara getirildi. Toros Tarım İnsan Kaynakları Operasyon ve Ücret Yönetimi Müdürü görevine ise Halil Kökcü atandı.

Kimyevi gübre başta olmak üzere tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin lider kuruluşu Toros Tarım’ın Yetenek Yönetimi ve Operasyonel Gelişim Müdürü görevine daha önce Tesco Kipa, GlaxoSmithKline ve Deloitte Denetim ve Danışmanlık şirketlerinin İnsan Kaynakları Departmanları’nda görev alan Aslı Kara getirildi. 2003 yılından bu yana sektörde önemli pozisyonlarda göre alan Kara, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun.

Toros Tarım İnsan Kaynaklar Genel Müdür Yardımcılığı İnsan Kaynakları Operasyon ve Ücret Yönetimi Müdürü görevine ise daha önce Garanti Bankası, Deloitte Denetim ve Danışmanlık şirketlerinde İnsan Kaynakları Departmanları’nın yönetim kademelerinde görev alan Halil Kökcü atandı. Kökcü, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı (önlisans) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun.

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Barış Durukan - Burçak Demirel - 0212 351 91 81 / 127 & 128

72 ülkeden 1381 katılımcı sürdürülebilir gıda üretimi, gıda güvenliği, açlık ve kötü beslenmeyle mücadele konularını İstanbul’da masaya yatırdı

Mayıs 2015

Başkanlığını 2 yıldır Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkanı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete’nin üstlendiği “Uluslararası Gübre Sanayi Birliği ( IFA), Yıllık Konferans’ını İstanbul’da gerçekleştirdi. 72 ülkeden 1381 katılımcı, sürdürülebilir gıda üretimi için sağlıklı toprak, gıda güvenliği, açlık ve kötü beslenmeyle mücadele ile gübrenin toprak verimi ve insan sağlığına katkılarını masaya yatırdı.  

Gübre sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile onların ticari ortak ve aracıları için müzakere ortamı yaratarak, toplum yararına ve yeni ürün geliştirilmesine yönelik çalışmaları destekleyen faaliyetlerde bulunan IFA’nın Yıllık Konferans’ı İstanbul’da gerçekleştirildi. İstanbul, 1994 ve 2007 yıllarından sonra IFA Yıllık Konferansı'na üçüncü kez ev sahipliği yapmış oldu.

Toplantıya IFA Başkanı Esin Mete ve IFA Direktörü Charlotte Hebebrand’ın yanı sıra 72 ülkeden 1381 katılımcı iştirak etti. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantının açılışında 2015’in “Toprak Yılı” olması vesilesiyle dünyanın en önemli toprak bilimi uzmanlarından biri olan Kolombiya Üniversitesi, Yer Bilimleri Enstitüsü, Tarım ve Gıda Güvenliği Merkezi Direktörü Dr. Pedro Sanchez de konuşmacı olarak yer aldı.

Önce gıda güvenliği

Sürdürülebilir gıda üretimi için sağlıklı toprak, gıda güvenliği, açlık ve kötü beslenmeyle mücadele ile gübrenin toprak verimi ve insan sağlığına katkılarının masaya yatırıldığı toplantının açılışında IFA Başkanlığını 2 yıldır başarıyla yürüten Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkanı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete de bir konuşma yaptı. Esin Mete, sözlerine zengin bir tarihe sahip, iki kıtanın birleştiği İstanbul’da, bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek başladı.   IFA’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği bu toplantının, yeni ve dinamik formatı ile sürdürülebilir gıda üretimi için yeniden düşünme ve harekete geçme fırsatı yaratacağını belirten Esin Mete, “Sürdürülebilir gıda üretimi; dünyanın geleceği ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Küresel çapta gıda üretiminin sürdürülebilirliğine yardımcı olmayı hedefleyen uluslararası gübre sektörü, kendisini tarım sektörünün bir parçası olarak konumlandırıyor. Bu kapsamda IFA, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile de yakın işbirliği içinde çalışmalar yürütüyor. 2 yıllık IFA Başkanlığım döneminde, bu konulara birçok platformda değinerek farkındalık yaratmaya çaba gösterdim. IFA olarak insan refahının ve sürdürülebilir gelişmenin en önemli unsuru olan gıda güvenliği konusuna kamuoyunun ve karar erklerinin dikkatini çekmeyi amaçlayan birçok etkinlik ve projeyi hayata geçirdik.” dedi.

2015 Toprak Yılı

Konuşmasında sağlıklı toprağın insan yaşamı için önemine değinen Esin Mete, “Sağlıklı topraklar, gıda güvenliği ve ekonomik kalkınma için büyük önem taşıyor ve bu konu çoğu zaman gözden kaçırılıyor. IFA üyeleri bu yüzden sağlıksız toprakları rehabilite etmeyi, sağlıklı toprakları ise korumayı ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmeyi kendileri için hedef olarak belirlemiştir” dedi. Toprak sağlığının her platformda gündeme gelmeye başladığını ifade eden Mete, “Birleşmiş Milletler de ilk kez herkesin kabul ettiği bu gerçeği görerek 2015’i “Toprak Yılı” olarak ilan etti. Endüstrimiz bu konudaki etkinlik ve bilinçlendirme çalışmalarına katılacağını taahhüt eden ilk özel sektör girişimi oldu. Bu konuda aktif olarak rol almaya, gübre endüstrisinin sağlıklı toprakların oluşmasındaki rolünü ve sağlık toprakların insan yaşamı için önemini anlatmaya devam ediyoruz” dedi.

Doğru bitki besleme ile sağlıklı topraklar

IFA’nın son birkaç yılda daha etkin ve verimli bitki beslemesi konusunda liderlik yaparak çiftçilerin sürdürülebilir tarıma yoğunlaşmasına yardımcı olduğunu ifade eden Esin Mete; “Gübreler sağlıklı toprakların korunması ve bozulmuş olanların da yeniden sağlıklı hale getirilmesinde önemli bir rol üstleniyor. Gübrelerin arazilerin bozulmasının ve çölleşmesinin önlenmesinde de ciddi bir katkısı var. Gübreler,  doğru bitki beslemesi ile sağlıklı toprakların oluşturulmasını sağlarken aynı zamanda gıda güvenliği, ekonomik gelişme ve sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşılmasına da destek sağlıyor” dedi.

IFA’nın 2013-2014 faaliyet programının temelini, “nutrient stewardship” olarak ifade edilen “doğru ve dengeli bitki besleme” konusunun teşkil ettiğini ifade eden Esin Mete, “ ‘4R’ (4 Rights - 4 Doğru) başlığıyla yürüttüğümüz bilinçlendirme kampanyaları, çiftçilerin nasıl verim artışı sağlayabileceklerini somut olarak göstermekte ve bu konuda küresel bir etki yaratmayı hedeflemektedir’ dedi. Son 2 yılda üzerinde önemle durdukları projelerden bir diğerinin de bitki besin maddelerinin mikroelementlerle zenginleştirilmesi olduğunu belirten Esin Mete, “Gıdaların besleyiciliğinin artırılmasını hedefleyen bu projeyle, toprağa verilen azot, fosfor ve potasyum gibi mikroelementler sayesinde hem verimliliğin arttığı, hem de insanlarda bu maddelerin eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarının giderilmesine önemli katkı sağlandığı görüldü” dedi. Esin Mete, endüstriyel anlamda ilk kez Toros Tarım’ın öncülüğünde başlatılan çinko katkılı gübre üretiminin, bir başarı öyküsü olarak tüm dünyada ses getirmiş ve birçok ülke için örnek teşkil etmiş olmasından dolayı gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Pedro Sanchez: “Gübreler toprağın bağışıklık sistemini güçlendiriyor”

IFA’nın İstanbul’da düzenlediği toplantının özel konuğu olan dünyanın en önemli toprak uzmanlardan biri olan Dr. Pedro Sanchez ise yaptığı konuşmada toprak sağlığında gübrenin önemini, sektör ve gıda güvenliği açısından değerlendirdi. Pedro Sanchez, “ Bitkilerin gübre yoluyla beslenmesi toprağın bağışıklık sistemini güçlendirerek aynı insan vücudunda olduğu gibi enfeksiyonlarla mücadele gücünü artırıyor. Doğru uygulanan, dengeli bir bitki beslemesi, bitkinin büyümesi için gerekli olan besin kaynağını sağlarken verimliliği artırarak ekonomik getiriyi de yükseltiyor. Önemli olan bilinçli kullanım, bunun için de toprak analizinin iyi yapılması ve bitki beslemesi için uygun ürünlerin kullanılması gerekiyor” diyerek bitki beslemesinin önemini vurguladı.

Esin Mete: “Küresel ekonomide yeni bir dönem başlıyor”

Konuşmasında geleceğe dair mesajlar da veren Esin Mete, “Sektörün ürettiği ürünlerin çevreye ve insan sağlığına daha duyarlı olması için geliştirilen programların benimsenmesinin ve uygulanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Geliştirilmiş ürün uygulamalarını destekleyen davranış biçimlerinin yaygınlaşmaya başlamasını da umut verici buluyorum. IFA’nın gübreye özel tek geçerli küresel sertifikasyon progra­mı olan “Protect and Sustain” projesinin uygulama aşamasında, bu umut verici gelişmeleri yakından gözlemledim” dedi.

2015 yılına dair önemi açıklamalarda bulunan Esin Mete, “2015’te küresel ekonomide yeni bir dönem başlıyor. Ortaya çıkan yeni durum, sürdürülebilirlik ve sorumlu iş yapış biçimlerinin daha görünür ve uygulanır olduğu bir döneme işaret ediyor. Bu yüzden endüstri olarak sergilediğimiz yönetimi biçimini güçlendirmeli, yerel ve küresel işbirliklerini geliştirmeliyiz. Büyük bir onurla, 2 yıl boyunca görev yaptığım Başkanlığım döneminde bu konuda önemli adımlar attık, yeni göreve başlayacak yönetimin de bunu daha ileri taşıyacağını düşünüyorum. Tabii ki “Toprak Yılı”, IFA için 2015 ile sınırlı değil. IFA üyeleri, dünyanın her tarafında sağlıklı toprakların önemini anlatmaya devam edecek. Bu konuda karar verici konumunda olan tüm aktörlere gıda güvenliğinde gübrenin oynağı rolü anlatmayı sürdüreceğiz” dedi. 

IFA HAKKINDA

Dünyada gübre sektörünü temsil eden tek kuruluş olan IFA (Inter¬national Fertilizer Industry Association), 1927’den beri faaliyetlerini sürdüren uluslararası nitelikte bir organizasyondur. 85 ülkeden 540 kuruluşun üye olduğu IFA, dünya gıda güvenliğinin sağlanması için çevreye duyarlı ve verimli gübre üretimi yapmak, tüm dünyada dengeli ve yeterli bitki beslenmesini temin etmek için çalışmalar yapmakta, politikalar üretmekte ve bunları tüm dünyada yaymaya çalışmaktadır. IFA’ya üye kuruluşlar arasında her çeşit bitki besleme maddesi, gübre ham¬maddesi ve ara mamul üretimi yapan ya da bunların dağıtım faaliyetleriyle ilgilenen şirketlerin yanı sıra bilimsel araştırma enstitüleri ve eğitim kurumları da yer almaktadır. Merkezi Paris’te olan IFA’nın üyeleri arasında tarımda son derece gelişmiş ülkelerin yanında, gelişmekte olan ülke temsilcileri de bulunmaktadır.

Bilgi için: Medyaevi İletişim-Lerna Asurluoğlu, Pınar Sile, Burçak Demirel 0212 351 91 81 (145 & 126 & 128)

Toros Tarım İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı’na Ebru Pilav atandı

04 Mart 2015

Toros Tarım İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevine Deloitte Türkiye’de, İnsan Kaynakları Stratejilerinin planlanması ve uygulanması üzerine Direktör görevinde çalışan Ebru Pilav getirildi.

Kimyevi gübre başta olmak üzere tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin lider kuruluşu Toros Tarım’ın İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevine daha önce telekom, finans ve danışmanlık sektörlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinde görev alan Ebru Pilav getirildi. Son olarak Deloitte Türkiye’de insan kaynakları, yetenek yönetimi ve çalışan markası stratejilerinin planlanması ve uygulanması üzerine Direktör ünvanı ile çalışan Pilav, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünden mezun.

Volkswagen Financial Services AG ve Doğuş Grubu ortaklı VDF’de İnsan Kaynakları/Organizasyon Müdürü ve Volkswagen Financial Services AG’de Avrupa bölgesinden sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak İK alanında 18 yıl boyunca faaliyet gösteren Ebru Pilav, 25’ten fazla ülkenin stratejik iş gücü planlaması, performans gelişim projeleri, liderlik gelişimi, yetenek yönetimi ve organizasyonel tasarım alanlarında hizmet verdi. Akredite bir ACC ve CPCC koçu olan Pilav, ICF pazarlama kurulu lideri ve Peryön üyesidir.

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Pınar Sile-Burçak Demirel-0212 351 91 81 / 126 & 128

Mevsimlik Tarım İşçilerini Bilinçlendirme Seferberliği

2014

Sağlık hizmetlerine ulaşmakta güçlük çeken mevsimlik tarım işçilerine yönelik çözümler geliştirmek amacıyla Harran Üniversitesi ,Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA,  Sağlık Bakanlığı ve Toros Tarım’ın işbirliğiyle yürütülen program, bu yıl da bütün hızıyla  devam ediyor. Proje kapsamında Nisan ayı boyunca 12 ilde gerçekleştirilen eğitimlere Toplum Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan yaklaşık 200 hekim, ebe ve hemşirenin yanı sıra 8 vali yardımcısı, 13 Kaymakam ve 25 yerel yönetici de katıldı.

 

Şanlıurfa ve Adıyaman’da ikâmet eden ve Türkiye’nin 48 iline göç eden mevsimlik tarım işçilerinin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla, Harran Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu- UNFPA Türkiye Temsilciği  yürütücülüğünde, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Tekfen Holding iştiraklerinden Toros Tarım katkılarıyla geliştirilen “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı problemler ve çözümlerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 2014 yılında da çalışmalarına devam ediyor.

Proje kapsamında Nisan ayında gerçekleştirilen eğitimlerde Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Yozgat, Niğde, Kayseri, Malatya, Adana, Hatay, Şanlıurfa ve Adıyaman Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan 192 hekim, ebe ve hemşire katıldı. Sağlık görevlilerinin eğitimlerini takiben Ankara, Adıyaman, Şanlıurfa, Eskişehir, Hatay, Kayseri ve Yozgat illerinde görev yapan 8 vali yardımcısı, 13 Kaymakam ve 25 yerel yönetici de, eğitimleri çok olumlu bulduklarını bildirdiler.

Eğitimlerle Türkiye’nin tarımsal üretimi için önemli olan şehirlerinde mevsimlik işçi olarak çalışan ailelerin hastalıkları önleyici hizmetlere erişminin artırılması hedefleniyor. Eğitimler sonrasında özellikle anne ve bebek ölümlerini önleyici sağlık hizmetlerinin sağlanması ve erişimi konusunda iyileştirme yapmayı amaçlarken; temiz içme-kullanma suyu, sağlıklı tuvalet kullanımı alışkanlıkları artırılıyor ve güvenli tarım ilacı uygulamaları, bağışıklama hizmetleri ve gebe takibi gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin de kalitesi yükseltiliyor. Proje çalışmaları öncesi anne bebek ölümlerini önleyici hizmetlerden dört kadından biri faydalanırken, bu oranın dört kadından üçe yükseldiği gözlemlendi.

Proje ile Türkiye’de tarım sektöründe çalışanların yaklaşık yarısını oluşturan mevsimlik tarım işçilerinin, sağlık, güvenlik ve sosyal alanlarda yaşadıkları sorunların çözümü için sektörlerarası işbirliğinin geliştirilmesi ve mevsimlik tarım işçilerini yaşadıkları temel sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, çoğu kadın olan mevsimlik tarım işçilerinden din görevlilerine, sağlık hizmetleri sunucularından yerel yöneticilere, ilgili kamu görevlillerinden muhtarlara ve iş aracılarına kadar geniş çerçeveli eğitim programı düzenleniyor.

Bilgi için: Medyaevi İletişim – Burçak Demirel – 0212 351 91 81 - 128

Toros Tarım, Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketleri arasında yerini aldı

7 Temmuz 2014

Kimyevi gübre başta olmak üzere tarımsal girdi konusunda faaliyetlerini sürdüren ve bu alanda Türkiye’nin öncü kuruluşlarından biri olan Toros Tarım, bugün gerek iş hacmi gerek ürün / hizmet yelpazesi ve gerekse pazar payıyla ülkemizin en büyük kuruluşlarının başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2013 yılı araştırması sonuçlarına göre 1.252.164.520 TL net satış ile listede 57. sırada yer alan Toros Tarım, Fortune Dergisi’nin her yıl açıkladığı Fortune 500 Türkiye listesinde ise 88. sırada yerini aldı.

Toros Tarım’ın ana faaliyet alanlarını, klasik ve özel gübreler, tohumculuk, fidecilik ve tekno-tarım gibi doğrudan tarımla ilgili sektörlerin yanı sıra terminal işletmeciliği, römorkaj ve acentecilik hizmetleri, serbest bölge işletmeciliği, akaryakıt ticareti ve torba üretimi gibi yan alanlar oluşturuyor. Birbirini tamamlayan birçok hizmet ve faaliyeti bir arada bünyesinde bulunduran Toros Tarım, çiftçinin birden fazla ihtiyacını karşılayan bir yapıda faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de gübre üretim kapasitesinin yüzde 38’i Toros’un

Toros Tarım’ın en büyük işkolunu klasik gübrelerin yanı sıra tamamı suda eriyen ve damla sulama ya da yağmurlama gibi gelişmiş sulama teknikleri ile birlikte kullanılan özel gübrelerin üretim faaliyetleri oluşturuyor. Toplam 1,8 milyon tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye’deki kurulu gübre üretim kapasitesinin yüzde 38’ini elinde bulunduran Toros Tarım, bu alandaki faaliyetlerini Ceyhan, Mersin ve Samsun’da bulunan fabrikaları ile gerçekleştiriyor. 

Klasik gübrelerin yanında suda eriyebilen özel gübreleri ve iz elementleri de ürün grubu içinde bulunduran Toros Tarım, çiftçinin her türlü gübre ihtiyacını tek elden karşılayabiliyor. Yurt genelindeki 7 bölge müdürlüğü ve 800’e yakın bayisiyle güçlü bir dağıtım ağına sahip olan şirket, toplam 550 bin ton kapasiteye sahip bölgesel depoları sayesinde sezonluk kullanılan bir ürün olan gübreyi herhangi bir gecikme yaşanmadan Türkiye’nin her köşesine zamanında ulaştırabiliyor.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirmek ve Yaşam Göstergelerini İyileştirmek İçin Seferberlik

Kasım 2013

Sağlık hizmetlerine yeterince ulaşamayan  mevsimlik tarım işçilerine yönelik müdahale programları geliştirmek amacıyla Harran Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu yürütücülüğünde, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Toros Tarım ve Hollanda Büyükelçiliği el ele verdi. 

“Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” kapsamında, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Harran Üniversitesi tarafından Adıyaman ve Şanlıurfa’da ikâmet eden toplam 1.021 aileyi kapsayan bir araştırma yapıldı. Toplam 7 bin 165 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 60'ından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor. En az yüzde 80’inin çalışma hayatına ilişkin sosyal güvencesi bulunmazken, ailelerin yüzde 70’e yakını tarlalarda çocuklarıyla birlikte çalışıyor.

Harran Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi (UNFPA) yürütücülüğünde Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Tekfen Holding iştiraklerinden Toros Tarım ve Hollanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla geliştirilen “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” zorlu koşullarda çalışan ve yoksullukla mücadele eden mevsimlik göçebe tarım işçilerinin özellikle hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre en tehlikeli iş alanlarından biri olarak tanımlanan tarım işçiliğinin Türkiye’de yaklaşık yüzde 50’sini kapsayan mevsimlik tarım işçilerinin  sağlık düzeylerinin iyileştirilmesini hedefleyen  “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı”na 5 yıl için yaklaşık 1 milyon dolar kaynak ayrıldı.

Ekonomik, sağlık, güvenlik, barınma, eğitim ve sosyal alanlarda sorunlar

Öncelikle ilk adımları yerel proje olarak atılan programın başlangıcında; Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Harran Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, mevsimlik tarım işçilerinin dörtte üçü çalıştıkları tarlalarda sağlıklı koşullarda banyo ve tuvalet ihtiyacını karşılayamıyor. Mevsimlik tarım işçilerinin yaklaşık üçte ikisi sağlık hizmetlerine ve temiz içme-kullanma suyuna erişememe, yetersiz beslenme, yarısından fazlası elektriğe erişememe, ücretlerin zamanında ödenmemesi, okula gidememe gibi sorunlar yaşıyor. Bir başka deyişle bu grupta yer alan erkekler, kadınlar ve çocuklar üretimde aktif rol üstlenmelerine karşın, sağlık, eğitim, barınma, beslenme gibi evrensel insan haklarına 21 inci yüzyılın gerektirdiği düzeyde erişemiyor. Bu da kamu hizmetlerine erişimde, insan hakları temelli yaklaşım yönünden sınırlılıklara ve kırılmalara neden oluyor.

“Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi” Projesi kapsamında, Türkiye’de tarım sektöründe çalışanların yaklaşık yarısını teşkil eden mevsimlik tarım işçilerinin, sağlık, güvenlik ve sosyal alanlarda yaşadıkları sorunların çözümü için sektörler arası işbirliğine yönelik önerilerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesine dönük adımlar atıldı. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları temel sorunların çözümüne dönük bilinçlendirme programları ile başlayan program ile çoğu kadın mevsimlik tarım işçilerinden din görevlilerine, sağlık hizmetleri sunucularından ilgili kamu görevlillerine, muhtarlara, iş aracılarına ve toprak sahiplerine dönük eğitim programları düzenleniyor.

Bu çerçevede Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı kapsamında yapılacak uygulamaları paylaşmak ve mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını yerinde görmek amacıyla Şanlıurfa’ya düzenlenen basın gezisine, Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ve Harran Üniversitesi Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek katıldı.

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete:

“Mevsimlik tarım işçilerini bilinçlendirmeye ve tarımsal üretimde verimliliği artırmaya yönelik her türlü çabaya destek veriyoruz.”

Toros Tarım’ın, tarımsal sanayi sektöründe Türkiye’nin güçlü adımlarla büyümesi ve üretici ile çalışanların refah seviyesinin artırılmasına yönelik çalışmaları desteklemeyi görev edindiğini ifade eden Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, “Tarım, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülke kalkınmasının temel araçlarından biri konumundadır. Türkiye’nin en büyük tarımsal sanayi grubu olarak, en ücra köylere kadar ulaşan organizasyonumuz yoluyla, çiftçimizi ve tarımsal faaliyetlerin parçası olan tüm paydaşları yakından tanıyoruz; onların problemlerini yerinde görüyor, gelişmeleri yakından izliyoruz. Türk tarımının kronikleşmiş, çözüm bekleyen ve her türlü katkıya muhtaç alanlarından biri, mevsimlik tarım işçileri konusudur. Toros Tarım olarak, “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı”na destek vermeyi, tarıma karşı sorumluluğumuzun bir gereği sayıyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Harran Üniversitesi  tarafından yapılan araştırmaların, mevsimlik gezici tarım işçisi olan birey ve aileler arasında yoksulluk sınırının çok uç noktalarda olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Mete, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de mevsimlik tarım işçilerinin en önemli sorunu olarak yeterli düzeyde temiz ve güvenli barınma koşullarına sahip olmaması geliyor. Bu gruplara yönelik özel hizmet programları geliştirilmesi çok önemli. Toros Tarım olarak; bu program kapsamında diğer paydaşlarımız ile birlikte ilk amacımız, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma hayatında eşit haklardan yararlanabilmelerine katkı sağlamak. Bunun yanı sıra bu alanda yeni politikalar geliştirilmesi ve toplumsal duyarlılık ve farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu:

“Nitelikli tarımsal üretim için çalışanların sağlığının korunması gerekir”

Toplantıda konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ise, “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” kapsamında yapılan araştırmaların sonuçlarının 2011 yılında üniversiteleri tarafından, mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını geliştirmek amacıyla projelendirilerek Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na sunulduğunu söyledi. Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üniversitemin araştırma ve toplumsal gelişmeye destek misyonu gereği hazırlanan projemiz 2011 yılında ülke programına alındı. 2011 yılının Kasım ayında başlayan program halen Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) desteği, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Adıyaman ve Şanlıurfa Valiliklerinin işbirliğiyle hassasiyetle yürütülüyor. Ardından Toros Tarım projeye destek kararı aldı. Her zaman destekleyici işbirliğinde bulunan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği’ne, Toros Tarım ve program ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.”

Tarım sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en büyük ikinci istihdam alanı

Tarım sektörünün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ikinci istihdam alanı olduğunu vurgulayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Mutlu, sektörün hem dünyada, hem de ülkemizde gıda gereksiniminin karşılanması, sanayi sektörüne girdi sağlama ve ilaveten hizmet sektörü dahil olmak üzere yarattığı toplam istihdam olanakları açısından önemini korumaya devam edeceğinin altını çizdi.

Tarımsal üretim ve verimliliğin artırılması için tarımda çalışanların sağlığının korunması ve geliştirilmesinin ön koşul olduğuna değinen Mutlu, “Ülkemizde tarım ve hayvancılık faaliyetleri yoğun olmasına karşın, son yıllara kadar tarımda çalışanların sağlığını geliştirmeye yönelik çalışmalar yetersiz kalmıştır. Üniversitemiz bu alanda öncü olmuş, 2012 yılında 1. Tarımda Çalışanlarının Sağlığı Sempozyumunu düzenlemiş, arkasından Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurmuştur. Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda, tarım sektöründe hastalık ve erken ölümlerin en fazla görüldüğü grubun mevsimlik tarım işçileri olduğu saptanmıştır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque:

“Kalkınmada En Önemli Faktörlerden Biri de Eşitsizliklerin Azaltılması ve İnsan Hakları Temelli Yaklaşımdır”

Türkiye’nin Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda çok iyi mesafe aldığını ve iyi sayılabilecek bir noktaya geldiğini belirten Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,  halen toplumsal cinsiyet ve coğrafi özelliklere dayalı eşitsizliklerin söz konusu olduğu bölgelerin ve nüfus gruplarının bulunduğunu vurguladı. Dr. Zahidul Huque, toplantıdaki konuşmasında şunlara değindi:

“Bu eşitsizlikler, gezici mevsimlik tarım işçilerinde kalkınma göstergelerinde belirgin bir şekilde göze çarpıyor. Türkiye’de nüfusun % 16,2’si ulusal yoksulluk sınırının altında gelire sahip iken bu grubun yaklaşık üçte ikisi ulusal yoksulluk sınırının altında gelire sahip. Yine nüfusun tamamına yakını ilköğretimde okullaşırken, bu grupta her dört kişiden biri ilköğretime devam etmemekte. Bunun yanı sıra, üçte birinin temiz içme suyuna erişemediği, dörtte birinin düzenli doğum öncesi bakım alamadığı, kadınların yarısının henüz ergen ya da çocuk yaşlarda anne olduğu ve sonucunda ülke ortalamasının birkaç kat üstünde anne ve çocuk ölümlerine tanık olunduğu bir sosyal grup karşımıza çıkıyor” dedi.

UNFPA Türkiye Ofisi’nin ülkemizde enerjisini Bin Yıl Kalkınma Hedeflerinin tüm ülke genelinde dengeli bir biçimde yakalanmasına yönlendirdiğini işaret eden Dr. Huque, konuşmasında 21 inci yüzyılda tüm kamu hizmetlerine erişimde artık, evrensel insan haklarından ödün verilmemesi gerektiğinin özellikle altını çizdi.

Harran Üniversitesi Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek:

"Mevsimlik Tarım İşçilerinin ve Ailelerinin Sağlığını Geliştirme Programı’ ülkemizde bilimsel temellere dayalı akademik liderlik örneğidir"

Tarım sektöründe hastalık ve erken ölümlerin en fazla görüldüğü grup mevsimlik tarım işçileridir. Çünkü mevsimlik tarım işçileri hastalıklara neden olan biyolojik, fiziksel, kimyasal ve psikososyal risk faktörleriyle karşı karşıyadır. Programın temel amacı, hastalık ve erken ölümlere neden olan faktörleri en aza indirmek ve bu grubun nitelikli sağlık hizmetlerine erişimini sağlamaktır. Bu amaçla yaklaşık 2 yıldır, 3 model (sağlık sistemini güçlendirme, mevsimlik tarım işçilerini güçlendirme ve ilgili sektörleri harekete geçirme) geliştirilip etkisi test edilmiş ve yaygınlaştırma çalışmalarına başlanmıştır. Diğer model geliştirme çalışmaları (mezuniyet öncesi eğitim programları, tarım iş aracıları, çiftçi programları) ise halen devam etmektedir. 

Yapılan araştıma kapsamında, Türkiye’deki mevsimlik tarım işçilerine ilişkin ortaya çıkan diğer bazı sonuçlar ise şöyle:

Mevsimlik tarım iş aracılarının büyük bölümün İŞKUR’a kayıtlı değil.
Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği hakkında bilgileri yok.
Çalıştıkları illerde koruyucu sağlık hizmetlerine erişimde sorunlar var,
Üçte ikisi tarlalarda çocuklarıyla birlikte çalışıyor.
Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 38,8'i devletten ayni ya da nakdi yardım aldığını söylüyor. Yardım alanların yüzde 57,1'i yakacak, yüzde 19,8'i eğitim, yüzde 17,5'i özürlü maaşı ve yüzde 10,4'ü gıda yardımı alıyor. Yardım alan ailelerin yaklaşık beşte biri ise, yakacak ve gıda başta olmak üzere birden fazla yardım aldığını ifade ediyor.
Ailelerin tarlalarda çalışırken sağlıklı içme ve kullanma suyuna erişimlerinin oranı ise sadece üçte bir.

“Bebek ölüm oranı binde 50”

Türkiye genelinde nüfusa göre ölüm oranı hızı binde 6 olarak gerçekleşiyor. Mevsimlik tarım işçilerinin ortalama ölüm hızı binde 22,6’ya kadar yükseliyor. Aynı şekilde bebek ölümleri de Türkiye ortalamasının yaklaşık 3 katı.

“ABD’de yaklaşık 2,5 milyon mevsimlik tarım işçisi var”

“Milletler Nüfus Fonu Temsilcisi Dr. Zahidul Huque’ün verdiği bilgilere göre, gelişmiş ülkelerde tarımsal üretimin sürdürülmesinde istihdam edilenlerin çoğunluğunu mevsimlik tarım işçileri oluşturuyor. Avrupa'da yaklaşık 500 bin, Avrupa dışından gelen 4,5 milyon tarım işçisi istihdam edildiği, bu sayının Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaklaşık 2,5 milyon olduğu tahmin ediliyor. ABD'de tarımda istihdam edilenlerin yüzde 50'sinden fazlasının diğer ülkelerden göç ettiği görülüyor.”

Adıyaman ve Şanlıurfa’da ikamet eden toplam 1021 aileyi kapsayan araştırma sonucuna göre; aileler son bir yıl içinde 48 farklı ilde tarım alanlarında çalışmışlar. En çok  Şanlıurfa, Malatya, Konya, Adıyaman, Adana, Kayseri, Hatay, Ankara, Giresun, Aksaray, Sivas, Yozgat, Eskişehir, Ordu, Kırşehir, Nevşehir, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin, İzmir, Afyon, Gaziantep, Antalya, Manisa, Aydın, Muğla, Çorum, Kırıkkale, Elazığ, Samsun, Denizli, Erzincan, Niğde, Batman, Amasya, Tokat, Trabzon, Düzce, Bursa, Diyarbakır, Karaman, Artvin, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Kilis, Osmaniye ve Zonguldak’a göç ediyorlar.

Dünyada 1.1 milyar tarım işçisi
450 milyonu mevsimlik/gezici
 Türkiye’de 6.3 milyon tarım işçisi
Yaklaşık yarısının mevsimlik işçi olduğu tahmin ediliyor.
TÜİK, Hanehalkı İşgücü İstatistikleri’ne göre, tarım sektörü yüzde 24.8 ile, hizmet sektöründen sonra 2. sırada. Tarımı sanayi ve inşaat sektörleri takip ediyor.
Mevsimlik işçi göçü süresi, ağırlıklı olarak 4 ay ve üzeri. İki kişiden biri doğduğundan bu yana mevsimlik tarım işçisi
Yüzde 60’ı  yoksulluk sınırı altında gelire sahip.
Türkiye’de 4 kişiden 1’i tarımda istihdam ediirken Şanlıurfa ve Adıyaman’da bu oran daha fazla.

Toros Tarım’a şükran plaketi

23 Ekim 2013

Samsun Canik Başarı Üniversitesi’nin 2013 – 2014 akademik yılı açılış töreninde Toros Tarım’a, Üniversite’ye desteğinden ötürü Şükran Plaketi sunuldu.

Canik Başarı Üniversitesi’nin 2013-2014 akademik açılış yılı töreni, Üniversite’nin Kampusü Fehmi Yıldız Kültür Merkezi’nde yapıldı. Açılışa Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çok sayıda bürokrat, akademisyen ve öğrencinin yansıra Üniversiteye destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Akademik yıl açılış töreninde konuşan Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, verdiği önemli mesajların ardından Canik Başarı Üniversitesi’ne destek veren hayırseverlere şükran plaketlerini sundu.  

Törende plaketini Sayın Bekdemir’den alan Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete verdiği özel demeçte, sanayi kuruluşu olarak bulundukları kentlerde başta eğitim olmak üzere sanat ve sporla ilgili projeleri mümkün olduğunca destekleme gayretinde olduklarını belirtti.

Bu bölgenin ilk Vakıf Üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesi’ne verilen desteği de sosyal sorumlulukları gereği gördüklerinin altını çizen Esin Mete ayrıca Samsun Tekkeköy İlçesinde de bu yıl, son derece modern bir Anadolu lisesi olan Toros Tarım, Necati Akçağlılar Anadolu Lisesi’ni de hizmete sunduklarını ifade etti.

Bilgi için: Medyaevi İletişim-Pınar Sile-Şener Aslıbay-0212 351 91 81 / 144 & 153

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, IFA Başkanlığı’na seçildi

1 Temmuz 2013

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkanı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. Esin Mete, önümüzdeki 2 yıl boyunca 85 ülkeden 540’tan fazla üyesi bulunan IFA’nın başkanlığını yürütecek. 

 

Uluslararası Gübre Sanayi Birliği’nin (IFA) ABD Chicago’da yaptığı yıllık toplantıda birliğin başkanlığına seçilen Esin Mete, bu görevi üstlenen ilk kadın oldu. Mete, IFA bünyesinde daha önce Finansal Komite Başkanlığı, İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Başkan Yardımcılığı gibi görevler üstlenmişti.

Türkiye’yi temsil edecek

Böylesine önemli ve büyük bir birliğin başkanlığını üstlenmekten, Türkiye’yi temsil etmekten büyük gurur duyduğunu vurgulayan Esin Mete, “Türkiye, dünyada tarımsal açıdan kendi kendine yetebilen birkaç ülkeden biri. 1980’li yıllardan itibaren geliştirilen ulusal stratejilerin başında tarım sektörünü modernleştirmek de yer alıyor. Toros Tarım olarak bu strateji doğrultusunda tarım sektörüne yönelik çalışmalara büyük önem veriyoruz. Çiftçilerimizin doğru gübreleme ve daha verimli üretim yapmalarına yönelik çalışmalarına destek oluyoruz” dedi.

40 yıllık Tekfenli

1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Esin Mete, aynı yıl Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. bünyesinde Kimya Mühendisi/Proje Mühendisi olarak profesyonel iş hayatına adım attı. 1980 yılında Toros Gübre ve Kimya Endüstrisi A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 1985-1991 yılları arasında Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında da Toros Gübre ve Kimya Endüstrisi A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne atandı. Esin Mete, 2000 yılından bu yana Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

İFA Hakkında

Küresel gübre sanayisini/sektörünü temsil eden sektörel bir kuruluş olan Uluslararası Gübre Sanayi Birliği’nin (IFA) 85 ülkeden 540’ı aşkın üyesi bulunuyor. Birlik üyelerinin yarısını gelişmekte olan ülkelerin temsilcileri oluşturuyor. Birliğe üye kuruluşlar, her çeşit gübre, gübre ham maddesi ve ara mamülün üretim ile dağıtım faaliyetlerini temsil ettikleri gibi, birlikte bilimsel araştırma ve eğitim kurumları da temsil edilmektedir.

Gübre sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile onların ticari ortak ve aracıları için müzakere ortamı yaratmak, toplum yararına ve yeni ürün geliştirilmesine yönelik çalışmaları destekleyen faaliyetlerde bulmak IFA’nın sorumlulukları arasında yer alıyor. Küresel gübre sektöründe yıllık 170 milyon ton gübre üretimi yapılıyor ve bu gübreler sürdürülebilir tarımsal üretim ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla dünyanın hemen yer yerinde kullanılıyor.

Bilgi için: Medyaevi İletişim-Pınar Sile-Şener Aslıbay-0212 351 91 81 / 144 & 153

Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) Bilgi Notu

1 Haziran 2013

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (International Fertilizer Industry Association-IFA) başkanlığına seçildi. Önümüzdeki iki yıl boyunca 84 ülkeden 540 kuruluşun üye olduğu IFA’nın başkanlığını yürütecek olan Mete, bu görevi üstlenen ilk kadın başkan oldu. 

 

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (International Fertilizer Industry Association - IFA) başkanlığına seçildi. IFA tarihinde ilk kadın başkanı olan Esin Mete, önümüzdeki 2 yıl boyunca 85 ülkeden 540 üyesi bulunan kuruluşun başkanlığını yapacak. 

1927 yılında kurulan IFA (International Fertilizer Industry Association-Uluslararası Gübre Sanayi Birliği), dünyada gübre sektörünü temsil eden ve sektör ile ilgili tüm faaliyetleri kapsayan tek uluslararası kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüyor. IFA’ya üye kuruluşlar, her çeşit gübre, gübre ham maddesi ve ara mamulün üretim ile dağıtım faaliyetlerini temsil ettikleri gibi, birlikte bilimsel araştırma ve eğitim kurumları da temsil ediliyor. Küresel gübre sanayisini/sektörünü temsil eden IFA’nın üyelerinin yarısı gelişmekte olan ülkelerin temsilcilerinden oluşuyor. 

Birliğin amacı, dünya gıda güvenliğinin sağlanması için çevreye duyarlı ve verimli bir gübre üretimi ve dağıtımı yapmanın yanı sıra, tüm dünyada dengeli ve yeterli bitki beslenmesini temin etmek için politikalar üretmek, çalışmalar yapmak ve bunları yaymak. IFA, bu amaçla uluslararası birçok benzer örgüt ve kuruluşla da işbirliği yapıyor. Örneğin IFA, bitki besleme konusunda uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapan IPNI (International Plant Nutrition Institution - Uluslararası Bitki Besleme Enstitüsü) adlı kuruluşun da üyesi. IFA böylece bilimsel gelişmeleri IPNI’den alarak kendi üyelerine aktarabiliyor. 

Uluslararası Gübre Sanayi Birliği’nin (IFA), organizasyon yapısının temelinde katılımcılık yatıyor.Başkan tarafından seçilen 4-5 kişilik Yönetim Kurulu üyelerinin hem dünyayı hem de farklı alanlarda faaliyet gösteren kuruluşların temsilcilerinden oluşmasına büyük önem veriliyor. IFA bünyesinde Üretim ve Uluslararası Ticaret Komitesi, Tarım Komitesi ve Teknik Komite gibi birimler yer alıyor. 2013 yılında İletişim Komitesi’nin kurulması planlanıyor. Tüm bu komitelerin kendi başkanları olmakla birlikte, kuruluş içinde bölgeleri temsil eden Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu ile birlikte İcra Komitesi’ni oluşturuyor. 

SEÇ, tanıtım ve gıda güvenliği 

IFA’nın sorumlulukları arasında gübre sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile onların ticari ortak ve aracıları için müzakere ortamı yaratmak, toplum yararına ve yeni ürün geliştirilmesine yönelik çalışmaları desteklemek yer alıyor. Bunun yanı sıra gübre sektörüne yönelik SEÇ (sağlık, emniyet ve çevre), tanıtım faaliyetleri ve gıda güvenliği gibi konular IFA’nın çalışma alanlarını kapsıyor. 

T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu eğitime açıldı

17 Eylül 2012 

Tekfen Holding kurucu ortaklarından Necati Akçağlılar anısına Adana’nın Ceyhan ilçesi Sarımazı kasabasında inşa edilen T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu, yeni eğitim ve öğretim yılının başladığı 17 Eylül, Pazartesi günü düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. 

Sorumluluk sahibi bir kuruluş olarak başta eğitim olmak üzere hemen her alanda toplumsal gelişimin sağlanmasına duyarlılıkla yaklaşan Tekfen Holding, yapımını üstlendiği eğitim kurumları ile Türkiye’nin aydınlık geleceğine katkıda bulmaya devam ediyor. Tekfen Holding kurucu ortaklarından Necati Akçağlılar anısına Adana’nın Ceyhan ilçesi Sarımazı kasabasında inşa edilen T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu, 17 Eylül Pazartesi günü düzenlenen bir törenle hizmete girdi. 

T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu’nun açılışı nedeniyle düzenlenen törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Ceyhan Kaymakamı Gündüz Karakuş, Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü, Mustafa Yaylacı, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cansevil Akçağlılar, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Erhan Öner, Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Kumcu, Toros Tarım adına Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete’nin yanı sıra il ve ilçelerden çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Türk gençlerimin eğitimini önemsiyoruz 

T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu’nun açılışı töreninde konuşan Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Kumcu, Türk gençlerinin başarılı olması kadar, dürüst, ahlaklı birer birey olarak yetişmelerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Felsefemiz, karşılıklı güven ve sorumluluk bilinci üzerine kurulu. Gençlerimiz bize iyi birer öğrenci olma sözü verirken, vakıf olarak biz de onları yarı yolda bırakmayacağımızın sözünü veriyor ve gençlerimizi eğitimleri boyunca destekliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır” dedi. 

Gençlerimizin yüksek standartlarda eğitim almasına destek oluyoruz 

Ercan Kumcu : “Eğitime verdiğimiz önem ve bölgeye olan gönül bağımız nedeniyle Sarımazı’da bir okul inşa etme projesini sadece bir görev olarak değil, kurumsal sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak ayrıca büyük bir mutlulukla kabul ettik. Çocuklarımız, Milli Eğitim Bakanlığı’mızın belirlediği yüksek standartlara uygun, çağdaş, pırıl pırıl ve yepyeni bir ortamda bundan böyle eğitimlerini sürdürecekler.” 

Necati Akçağlılar, başarılı olmak için kararlı olunması gerektiğine inanırdı 

Törende konuşan Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu’nun kendileri açısından yeni bir sevinç ve gurur kaynağı olduğunu söyledi. Mete: “Tekfen Holding’in ve Toros Tarım’ın kurucularından Necati Akçağlılar, üretmeye, işe, emeğe ve eğitime gönül vermiş bir insandı. Bugün aramızda olup buradaki gurur ve sevincimize ortak olsaydı, 

eminim çok mutlu olurdu. Necati Akçağlılar’ın başarı için öğütlerini burada bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Kararlı olun, hedefinizi belirleyin, başarısızlıktan yılmayın, doğruluktan şaşmayın, çok okuyun, çok çalışın” dedi. 

Eğitim ülkemizin hayati önceliklerinden biri olmalı 

Mesleki eğitimlerin yanında, faaliyet gösterdikleri bölgelerde, Türkiye’nin geleceği olan gençlerin daha iyi eğitim koşullarına kavuşturulması için de ellerinden gelen katkıyı sağladıklarını vurgulayan Esin Mete : “Ulu önder Atatürk, okulun önemini, “İlim ve fen çalışmalarının merkezi okuldur. Bundan dolayı okul lazımdır. Okul adını hep beraber hürmetle, saygıyla analım,” sözleriyle dile getirmiştir. Ülkemizin her köşesinde okullar kurulması ve çocuklarımızın bu okullarda geleceğe hazırlanması, ülkemizin en hayati önceliklerden biridir” diye konuştu. 

T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu 

Tekfen Vakfı tarafından Adana Ceyhan Sarımazı kasabasında anaokulu ve 1-8 sınıfların eğitim alabileceği şekilde inşa edilen T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu toplam 477 öğrenci kapasiteli sahip. C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar İlköğretim Okulu’nun bünyesinde 28 derslik, labaratuvar, basket ve voleybol sahası yer alıyor. 

Necati Akçağlılar (1924-2011) 

Tekfen Holding Kurucu Ortaklarından Necati Akçağlılar, 22 Mayıs 1924'te İzmir'de, şehrin tanınmış peynir imalatçılarından Süleyman Akçağlılar'ın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini İzmir’de tamamlayan Akçağlılar, üniversite eğitimine 1945 yılında Illinois Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği bölümünde devam etti. 1948 yılında lisans eğitimini tamamlayan Necati Akçağlılar, aynı üniversitenin araştırma merkezinde asistanlık yaparak yüksek lisans öğrenimine devam etti. 1950 yılında yüksek mühendis diplomasını alan Necati Akçağlılar, mezun olduktan sonara ilk olarak Florida'da Amerikan Karayolları Müdürlüğü'nün Tallahassee'deki merkezinde Proje Mühendisi olarak bir buçuk yıl çalıştı. Daha sonra New York'ta Chemical Construction Co. adlı şirkette altı boyunca Proje Mühendisi olarak görev yaptı. Ardından 1952 yılında istihkâm okuluna bağlı bir taburda askerlik görevine başlayan Necati Akçağlılar, askerlik görevi sırasında NATO projelerinde görevlendirilmek kısa bir süre sonra Bayındırlık Bakanlığı'nın emrine verildi. 

Askerliği hizmeti döneminde bir süre NATO tesislerinin yapımında çalışan Necati Akçağlılar, bu sürecin sonunda Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde hava meydanlarının inşaatından ve akaryakıt boru hatlarının yapımından sorumlu olan Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri İnşaat Reisliği'nde akaryakıt tesislerinden sorumlu daire başkanı olarak çalışmaya başladı. Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde çalıştığı dönemde Feyyaz Berker ve Nihat Gökyiğit tanışan Necati Akçağlılar, oluşan dostluklarını diğer iki ortağı ile birlikte Tekfen çatısı altında 50 yıl sürecek bir ortaklığın temellerine imza attı. 

Toros Tarım’dan gübre sektörüne 232 milyon dolarlık yatırım

03.07.2012 

Türk gübre sektörünün lider kuruluşu Toros Tarım, uzun vadeli stratejik hedefleri ve hammadde tedariğindeki ithalat bağımlılığını azaltmak amacıyla Samsun Tesislerine 232 milyon ABD Doları tutarında yatırım kararı aldı. 

Tekfen Holding’in iştiraklerinden Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türk çiftçisinin sonbahar ekim döneminde yoğun olarak kullandığı DAP ve kompoze gübre üretiminde gerekli ara madde imal etmek üzere Samsun Tesislerinde yeni bir sülfürik asit tesisi kuracak. Yatırım kararı kapsamında fabrika bünyesindeki fosforik asit biriminin yenileştirilmesi ve kompoze gübre tesisinin iyileştirilmesi planlanıyor. 

Yurtdışı piyasalardan kaynaklı riskleri en aza indirilecek 

Türk tarımına kaliteli tarımsal girdi sağlama hedefiyle hareket eden Toros Tarım, Samsun Tesisleri’nde yapılacak yatırımlar ile uluslararası piyasalarda ana üreticilerin fosforik asit ihracatını kısması durumunda oluşacak arz daralmasına karşı üretimin sürekliliğini sağlamayı planlıyor. 

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu CEO'su Esin Mete, 2012 yılında başlayacak olan yeni yatırımlar ile şirketin gelecek dönem hedef ve beklentilerini düzenlenen bir basın toplantısı ile paylaştı. 

Gelecek 30 yıla yatırımlar ile hazırlanıyor 

Toros Tarım’ın 2011 yılında, ilk fabrikası olan Ceyhan Tesislerindeki üretime geçişinin 30. yılını kutladığını ve geçen 30 yılda koyduğu hedeflerini bir bir başardığını vurgulayan Esin Mete, “Gelecek 30 yıla yeni yatırım hamleleri ile hazırlanıyoruz. Toros Tarım, 3 üretim tesisinde 1.8 milyon tonluk üretim kapasitesiyle, Türkiye’nin kurulu kimyevi gübre üretim kapasitesinin yüzde 38’ine sahip ve bu alanda Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda. Hızla değişen uluslararası piyasa dinamiklerine karşı hazırlıklı olmak ve üretimin rekabetçi koşullarla sürdürülebilirliğini garantiye almak amacıyla Samsun Tesislerimiz bünyesinde toplam 232 Milyon ABD Dolar tutarında yatırım kararı aldık. Bu yatırımın yüzde 40’ı özkaynaklardan karşılanacak ”dedi. 

İthalatta bağımlılık azaltılacak 

Mete, Türkiye gübre tüketiminde büyük bir yere sahip fosfatlı gübrelerin girdisi olan fosforik asidin Kuzey Afrika ülkelerinden ithal edildiğini belirterek, “Küresel piyasalarda oluşan koşullara karşı önlem almak üzere Samsun Tesisleri bünyesinde fosforik asit üretimi için gerekli olan sülfürik asit üretecek bir tesis kurma kararı aldık. Bu yatırım sonrasında kükürtten sülfürik asit, ardından sülfürik asit ile fosfat kayasından ise fosforik asit üretebileceğiz. Böylece yıllık 200 bin ton olan fosforik asit ihtiyacımızın tamamını kendi bünyemizde üretmeyi planlıyoruz. Bu sayede fosforik aside olan ithalat bağımlılığımızı en az düzeye indirmek istiyoruz” diye konuştu. 

Esin Mete: “Ayrıca tedarik güvenliğinin sağlanması ve üretim maliyetinde rekabetçi olunması yine yatırım amaçlarımız arasında yer alıyor. Samsun’da üreteceğimiz fosforik asit ara mamülünü Samsun ve Ceyhan fabrikalarımızdaki DAP ve Kompoze gübre üretimi için kullanacağız. Çiftçinin sonbahar döneminde kullandığı bu önemli ürün grubu Toros Tarım’ın üretiminde ve satışlarında yaklaşık yüzde 50 paya sahip.” 

Yıllık gübre tüketimi 4.8-4.9 milyon civarına bekleniyor 

2007 yılından beri Uluslararası Gübre Üreticileri Birliği’nin (IFA) Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Esin Mete, 2012 yılının, uluslararası gübre sektöründe hammadde ve mamül fiyatlarında volatilitenin yaşandığı bir sene olduğunu söyleyerek, 2011'den daha zor geçeceğini belirtti. Mete, “Türkiye’de ise gübre tüketiminde 2011'e göre fazla bir değişiklik beklemiyoruz. Yıllık 4.8-4.9 milyon ton mertebesinde gerçekleşecek gibi görünüyor. dedi. 

2011 yılını yüzde 31 pazar payı ile kapattı 

Tarımsal Sanayi Grubu olarak 2011 yılında toplam 1.208.341,000 TL ciro elde ettiklerini ifade eden Esin Mete, “1986 yılından beri iç piyasadaki liderliğimizi koruyoruz. 2007’den beri %30’un üzerinde seyreden pazar payı ile liderliğimizi güçlendirdik ve 2011 yılını yüzde 31’lik pazar payı ile tamamladık. İç pazarda önümüzdeki dönemde liderliğimizi korumayı, küresel gübre piyasasında ise bölgesel stratejik ortaklıklarla büyümeyi planlıyoruz. Geçtiğimiz ay dünya fosfat ihracatının yüzde 30'unu kontrol eden OCP (Fas’ın en büyük devlet kuruluşu) ile ortak bir şirket kurduk. OCP ile ortak kurduğumuz Black Sea Fertilizer Trade (BSFT) ile özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ve Balkanlara yönelik ihracat yapmayı amaçlıyoruz. Toros Tarım’ın Samsun Tesisleri Karadeniz sahilindeki stratejik konumuyla bu alanda da ciddi bir avantaj sağlayacaktır ”dedi. 

Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi 

Toros Tarım olarak Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi olduklarını vurgulayan Esin Mete, “1,8 milyon tonluk üretim kapasitemizle ülkemizdeki yıllık 5,3 milyon ton olan kurulu üretim 

kapasitesinin yüzde 38’ini elimizde bulunduruyoruz. 2011 yılında 1.408.775 tonu bayilere, 63.794 tonu toplu alıcılara ve 27.460 tonu ihracata yönelik olarak toplam 1.500.029 ton satış gerçekleştirildi” dedi. 

Esin Mete: “Üretim faaliyetlerimiz Ceyhan, Mersin ve Samsun’da bulunan üç ayrı tesiste devam ediyor. Kapasite kullanım oranımız, planlandığımız üzere yüzde 84 seviyelerinde gerçekleşti.” 

7 bölge müdürlüğü 500 bin ton kapasiteli depo ve 800 bayi 

Toros Tarım’ın başarısının bir diğer unsurunun dağıtım kanalları olduğunu söyleyen Esin Mete, “Dağıtım faaliyetlerimizi yurt genelinde 7 bölge müdürlüğü, toplam 550 bin tonluk depolarımız ve Türkiye’nin en uzak köşelerine kadar yayılmış 800’e yakın bayi kanalıyla sürdürüyoruz. Türkiye’yi karış karış biliyoruz; tarım neredeyse, biz de oradayız” dedi. 

Bilgi için: Medyaevi İletişim – Pınar Sile 0212 351 91 81 / 144 

Gsm: 0533 680 36 86

Esin Mete, Samsun Şehit Selman Özay İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin sorularını yanıtladı

17/05/2012

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete, Samsun Şehit Selman Özay İlköğretim Okulu bünyesinde yürütülen "Kariyer Merdiven Değil ki Kolay Çıkılsın Projesi" kapsamında öğrenciler ile bir araya geldi.

 

Samsun Şehit Selman Özay İlköğretim Okulu "Kariyer Merdiven Değil ki Kolay Çıkılsın Projesi" kapsamında 8 Mayıs, Salı günü düzenlenen etkinliklerde Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete’yi ağırladı.

Şehit Selman Özay İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ve Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin katılığı etkinliklerde öğrencilik yılları ve kariyer yolculuğu ile ilgili olarak deneyimlerini öğrenciler ile paylaşan Esin Mete, bir insanın yaptığınız işte başarılı olması için ilk önce o işi sevmesi lazım. Yapılan işlere sevgi verilmezse o iş büyümüyor” dedi.

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete : “ İyi bir kariyer yolculuğu için yaptığınız işi sevmeniz gerekir. Aksi takdirde başarılı olmanız mümkün değil. İşinizi benimseyin ve içinizde yaşayın. Şahsen yaptığımız bütün işleri severek yaptım veya yapmaya gayret gösterdim”  dedi.

Her alanda olduğu gibi iş hayatında da disiplinin çok önemli olduğunu ifade eden Esin Mete, zamanı iyi kullanabilmek için disiplinli olmakta çok fayda var. Disiplinli bir şekilde yaptığım işi en iyi yapmaya; daha iyi yaptığım işi de en iyi şekilde yapmaya özen gösterdim” diye konuştu.

Esin Mete sözlerine şöyle devam etti: “Başarılı olmak için çok çalışmanız gerekiyor; tembellik yapmak gibi bir şansınız yok. Çalışırken de iş ayırt etmeyin. Size verilen işi her zaman en iyi yapmayı hedefleyin. Size verilen her işi ciddiye alın. İşinizi yarına ertelemeyin. Çünkü yaptığınız her iş kariyer hayatınızda önemli olacaktır. Size ayrı bir tecrübe kazandıracaktır.”

Esin Mete Hakkında

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun olan Esin Mete, üniversite eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde devam etti. Profesyonel iş hayatına il adımı 1973 yılında Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş’de bünyesinde atan Mete, 1980 yılında Toros Gübre ve Kimya Endüstrisi A.Ş’ye transfer oldu.

Esin Mete, Toros Gübre ve Kimya Endüstrisi A.Ş çatısı altında 1980-1984 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı, 1985-1991 yılları arasında ise Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında, günümüzde Toros Tarım A.Ş adı altında faaliyet gösteren Toros Gübre ve Kimya Endüstrisi A.Ş’nin Genel Müdürlüğü görevine getirilen Esin Mete, 2000 yılında Tarımsal Sanayi Gurubu’ndan Sorumlu Tekfen Holding Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Nisan 2010 itibariyle Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Tarımsal Sanayi Grubu CEO’luğu görevine getirilen Mete, aynı zamanda Toros Tarım ile Hishtil-Toros’un Yönetim Kurulu Başkan Vekili olup, Tarımsal Sanayi Grup Şirketleri’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Bilgi İçin-Medyaevi İletişim-Şener Aslıbay-0212 351 91 81-153

Toros Tarım, dünya fosfat ticaretinin yüzde 30’nu karşılayan OCP ile Türkiye’de ortak şirket kurdu

 

25/11/2011

Toros Tarım, küresel gübre piyasasında bölgesel stratejik ortaklıkla büyüme hedefiyle, dünya fosfat ihracatının yüzde 30'unu kontrol eden Fas’ın en büyük devlet kuruluşu OCP(Office Chérifien des Phosphates S.A) ile şirket ortaklığı anlaşması imzaladı.

 

Tekfen Holding’in Tarımsal Sanayi Gurubu iştiraklerinden Toros Tarım, dünya fosfat ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren Fas’ın en büyük devlet kuruluşu OCP (Office Chérifien des Phosphates S.A) ile Türkiye’de ortak bir şirket kurmak üzere sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında sermayesinin yüzde 70’i OCP’ye, yüzde 30’u Toros Tarım’a ait olacak Black Sea Gübre Ticaret A.Ş, Toros Tarım Samsun tesislerinde üretilecek fosfatlı gübreleri Karadeniz, Balkan ve Orta Asya ülkelerine pazarlayacak.

Bu ortaklık sektöre dinamizm katacak

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu CEO'su Esin Mete yaptığı açıklamada Toros Tarım’ın 30. yılını kutladığı bu dönemde böyle bir ortaklığın kurulmasının sektöre ayrı bir dinamizm katacağını belirtti.

Esin Mete şöyle konuştu: “Toros Tarım olarak, küresel gübre piyasasında bölgesel stratejik ortaklıkla büyüme hedefiyle büyümeyi planlıyoruz. Bu çerçevede sektörün önemli oyuncularından OCP(Office Chérifien des Phosphates S.A) ile imzaladığımız ortaklık anlaşması hedeflerimize ulaşmamız konusunda büyük avantaj sağlayacaktır.  Geçtiğimiz 30 yıl içinde hayallerimizi aşmayı başardık. Gelecek 30 yılda da, hayallerimize sığdırmakta zorlandığımız başarılara imza atmayı hedefliyoruz.”

Toros Tarım ile 30 yıllık güvene dayalı bir işbirliğimiz var

OCP’nin Ticaretten Sorumlu Başlan Yardımcısı Mhamed Ibnabdeljalil, Toros Tarım ile 30 yıldır karşılıklı güvene dayalı bir ticari işbirliklerini olduklarını vurgulayarak, kurulan yeni şirket ile bu işbirliğinin daha ileriye taşınacağına inandığını belirti. Mhamed Ibnabdeljalil, “Bu ortak girişim, OCP’nin büyüyen pazarlarda varlığını güçlendirme stratejisine paralel olarak, müşterilerimize daha yakın bir noktadan hizmet vererek, bu pazarları daha iyi tanıma ve büyümelerinde aktif rol alma imkânı sunacaktır” dedi.

Toros Tarım, 30. yaşını kutladı

Faaliyetlerine 1981 yılında kimyevi gübre üretimi ve dağıtımıyla başlayan Toros Tarım, bu yıl (2011) kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyor. 2009 yılında yüzde 30 olan sektördeki pazar payını, 2010 yılında yüzde 34,6’ya yükselten Toros Tarım’ın ana faaliyet kolları arasında bulunan gübre üretimi ve terminal işletmeciliği önemli bir yer tutuyor.

Toros Tarım’ın diğer faaliyet alanları şöyle sıralanıyor: kimyevi gübre üretimi, ithalatı ve satışı, terminal işletmeciliği, tahıl ve yem hammaddeleri ticareti, tohumculuk, fidecilik, doku kültürü, torba üretiminin yanı sıra, enerji üretimi, akaryakıt ticareti, serbest bölge işletmeciliği, kılavuzluk, romörkaj ve acentelik.

Toros Tarım, Ceyhan/Adana, Mersin ve Samsun’da kurulu üç gübre üretim tesisi ile Türkiye’de kurulu kimyevi gübre kapasitesinin yüzde 38'ine sahip ve bu açıdan lider konumda bulunuyor. 7 farklı bölgede 800’e yakın bayisi bulunan Toros Tarım, 2010 yılında 1.571.443 tonu bayilere, 136.528 tonu toplu alıcılara ve 36.001 tonu ihraç edilmek üzere toplam 1.743.972 ton gübre satışı gerçekleştirdi.

Sergilediği ticari başarının yanı sıra çiftçi dostu uygulamaları, işletme standartları ve öncü uygulamaları ile zaman içinde tarım sektörde saygın bir konuma yükselen Toros Tarım,  İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2010 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunu belirlendiği araştırmasında 892,3 milyon TL’lik geliri ile Türk sanayi sektörünün en büyük 53’üncü şirketi oldu. Toros Tarım böylece, Türkiye gübre sektöründe ve tarımsal sanayi alanında en büyük şirket olma unvanını da tescil ettirdi. 

OCP, dünya fosfat ticaretini yüzde 30’nu gerçekleştiriyor

Dünya ham fosfat kaynaklarının dörtte üçüne sahip olan Fas, bu ürünün en büyük ihracatçısı ve 3. sıradaki üretici ülkesi konumunda yer alıyor.

Fas’ın en büyük devlet kuruluşu olan ve dünya fosfat ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren OCP (Office Chérifien des Phosphates S.A), fosfat madenciliği, işlemesi ve pazarlaması alanlarında faaliyet gösteriyor. 6,9 milyar dolar cirosuyla Fas Krallığı’nın en büyük kuruluşu olan OCP, 18 bin çalışanıyla ürünlerini beş kıtaya ulaştırıyor. Bugün Fas’ın ihraç kalemlerinin ¾ ’ünü fosfat ve ürünleri oluşturuyor. Ve her yıl Fas’ta ortalama 25 milyon tonun üzerinde fosfat cevheri çıkarılıyor.

Fosfat ihracatından elde edilen gelirler ülkenin GSYH’ sinin yüzde 3,5’ini oluşturuyor. Dünya fosfat rezervinin ¾ üne sahip olan Fas’ta 1920 yılında bir devlet teşekkülü olarak kurulan Office Chérifien des Phosphates (Kraliyet Fosfat İdaresi), 1975 yılında OCP Group adıyla yeniden yapılandırıldı. OCP Group bugün dünya fosfat kayası pazarının yüzde 40’ını, fosforik asit pazarının yüzde 38,4’ünü, fosfat gübresi pazarının ise yüzde 8,4’ünü elinde bulunduruyor.

Grup, yıllık 27,16 milyon tonluk fosfat kayası üretiminin 24,45 milyon tonunu piyasaya sürüyor. Çoğunlukla gübre üreticileri tarafından kullanılan fosfat, Huribga, Benguerir, Yusufiye ve Bukrâ/El-Ayun’da bulunan madenlerden çıkarılıyor. OCP Group tarafından üretilen fosforik asit ürünlerinin ihracatı 2,2 milyon tona ulaşıyor.

Toros Tarım Samsun Üretim Tesisi Hakkında

Türkiye’nin kompoze gübre ihtiyacını karşılamak üzere Samsun kent merkezine yaklaşık 15 km mesafede, deniz kenarında kurulu Toros Tarım’ın Samsun Üretim tesisi, 2’si gübre, diğer 2’si ise gübrenin ana hammadde girdisini oluşturan fosforik asit üretimi yapabilen 4 ana üretim biriminden oluşuyor.

2005 yılında özelleştirme kapsamında Toros Tarım tarafından satın alınan Samsun üretim tesisleri, yapılan iyileştirme çalışmalarından sonra 2006 yılında yeniden üretime başladı.  Yenileme çalışması sonrasında tesis, sağladığı ek kapasite dışında, liman tesisleriyle de Karadeniz’de bir terminale sahip olmanın getirdiği avantajlar bakımından Toros Tarım’a yeni bir güç kazandırırken, günümüzde Toros’un Karadeniz’e açılan kapısı konumuna geldi.

DAP (DİAMONYUM FOSFAT) Gübresi Hakkında

DAP Gübresi bitkinin kullanabileceği formda yüzde 18 Azot (N) ve yüzde 46 Fosfor (P2O5) elementlerini içeriyor.

Bitkinin özellikle fosfor ihtiyacını karşılamak üzere verilir. Bitki besini olarak fosfor, bitkinin ilk gelişme dönemlerinde kök gelişmesi için çok önemlidir. Yeterli miktarda veya uygun derinliğe uygulanmaması durumunda bitkide fosfor noksanlığı görülür; verimde ve kalitede büyük düşüşler olur. İçindeki fosfor diğer fosforlu gübrelere oranla daha hızlı harekete geçer. Ama aynı zamanda bileşiminde azot da bulunduğu için bitkinin bir miktar azot ihtiyacını da karşılıyor. Bitkiye yeterli DAP gübresi verilmediği takdirde kökler zayıf kalmakla beraber, gelişme yetersiz olmasına, olgunlaşma gecikmesine, bitkinin bodur kalmasına ve verim düşmesine neden olur.

Bilgi için: Medyaevi İletişim- Şener Aslıbay / 0212 351 91 81 - 153

Toros Tarım’dan kadınların eğitim ve istihdamına destek

01/04/2011

Toros Tarım’ın desteğiyle hayata geçirilen “Adana’da İstihdamın Artırılmasına Katkı Sağlamak Amacıyla Kalifiye Bahçeci Yetiştirilmesi Projesi” ile özellikle kadınların meslek sahibi olmalarına katkı sunularak, sürdürülebilir bir istihdam yaratılması hedefleniyor.

Tarımsal faaliyetlerin ekonomide hak ettiği konuma yükselmesini hedefleyen Toros Tarım, çiftçilerin eğitimine yönelik olarak geliştirilen çalışmalara destek olmaya devam ediyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun Adana Ticaret Borsası koordinatörlüğünde yürüttüğü “Adana İlinde İstihdamın Artırılmasına Katkı Sağlamak Amacıyla Kalifiye Bahçeci Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında 20 karı-koca çiftçiye 5 ay boyunca teorik ve uygulamalı olarak modern tarım eğitimi verilmesi amaçlanıyor.

Toros Tarım’ın ve Özer Ziraat’in desteğiyle 24 Mart’ta hayata geçirilen proje kapsamında modern tarım uygulamaları konularında yetiştirilen çiftçilerin, eğitim programları tamamlandıktan sonra kalifiye eleman olarak istihdam edilmesi hedefleniyor. Bilinçli ve işinin ehli bahçecilerin yetiştirilmesi öngörülen projeyle, özellikle kadın çiftçilerin eğitilerek meslek sahibi olmaları ve bu doğrultuda sürdürülebilir bir istihdam yaratılması bekleniyor.