TOROS ÇİFTÇİ UYGULAMASI nedir?

Toros Tarım tarafından akıllı cep telefonları ve tabletler için özel olarak geliştirilen ve çiftçilere ücretsiz olarak sunulan “Toros Çiftçi Akıllı Tarım ve Gübreleme Uygulaması”, hava durumu tahmini, toprak ve bitki verilerini bir araya getirerek çiftçilerin faaliyetlerine yönelik öneriler geliştiren bir tarım karar destek uygulamasıdır. Her tarla için hava koşullarını takip ederek, üretim ve operasyon kararlarının zamanında ve doğru olarak verilmesini sağlar.

Neden TOROS ÇİFTÇİ UYGULAMASI?

Tarımda zamanlamanın önemi büyüktür. Bunun için ekimden hasada kadar bitkinin fenolojisini (gelişme safhalarını) takip ederek, bitkinin ihtiyacı olanı tam zamanında vermek verimliliği doğrudan etkiler. Bitkinin dilinden anlamak için toprağı, hava durumunu ve bitki biyolojisini aynı anda değerlendirmek ve bilimsel çıkarımlarda bulunmak gerekir.

TOROS ÇİFTÇİ UYGULAMASI nasıl çalışır?

Toros Çiftçi Akıllı Tarım ve Gübreleme Uygulaması’nı ücretsiz olarak cep telefonuna ya da tabletine indiren çiftçi, öncelikle ekim yaptığı tarlanın koordinatlarını, toprak analizi sonuçlarını ve ekeceği bitkinin ne olduğunu uygulamaya girer. Bitki ve toprak verilerine göre kullanılabilecek gübrelerin bir listesini çıkarır. Üst gübresinin bitkinin hangi aşamada uygulanması gerektiği bilgisi Toros Çiftçi Uygulaması’nda bulunmaktadır. Ekim tarihi ve hava durumu bilgisini göz önünde bulundurarak bitkinin hangi aşamada olduğunu tahmin eden uygulama, üst gübresinin uygulanma zamanı geldiğinde haber verir. Bununla da kalmaz, hava koşullarının gübreleme yapmak için en uygun olduğu zamanların bir takvimini çiftçiye sunar.

TOROS ÇİFTÇİ UYGULAMASI ve hava durumu

Toros Çiftçi Uygulaması’nı kullanan çiftçi, tarlası için yapılan hava durumu tahminlerini gün bazında takip edebileceği gibi don, dolu ve fırtına uyarılarına da ulaşabilir. Böylece gerekli önlemleri alması için yeterli zamana kavuşan çiftçi, uğrayacağı muhtemel zararı en aza indirebilir.

TOROS ÇİFTÇİ UYGULAMASI’nı hemen indirin

Toros Çiftçi Uygulaması, çiftçinin gübreye yaptığı yatırımın karşılığını en iyi şekilde almasını sağlar. Daha bilinçli tarım ile verimliliği artırır. Bilgi ile bereket gelir.

Siz de Growtech Eurasia Tarım İnovasyon Ödülleri birincisi Toros Çiftçi Uygulaması’nı cep telefonunuza veya tabletinize şimdi ücretsiz olarak indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sunumu indirmek için tıklayın

Uygulamayı indirmek için tıklayın (IOS)

Uygulamayı indirmek için tıklayın (Android)