Besin Elementleri Bitkiler ve İnsanlar için Gıdadır

Öngörülere göre dünya nüfusu 2050 yılında 9,8 milyara ulaşacak ve mevcut şartların aynen devam etmesi halinde bu nüfusun hayatta kalabilmesi için 2,3 dünyaya denk gelen bir ekolojik kaynak gerekecek. Artan nüfusun yanı sıra, beslenme ve tüketim alışkanlıklarının değişimi nedeniyle bitkisel üretime olan talep de katlanarak artacak.

Oysa doğal kaynakların bir sınırı var ve halihazırda o sınırları aşmış durumdayız. Bu nedenle yoksulluk giderek artıyor ve sağlıklı gıdaya erişim zorlaşıyor. Tarım sektörü aşırı iklim olayları, ormansızlaşma, çevre kirliliği, sürdürülebilir olmayan tarım uygulamaları, arazilerin ve su havzalarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilememesi ve yerel gelir kaynaklarının azalması gibi sebeplerle zorlanıyor.

Hayati bir sektör olan tarımın gelişmesinde ve tarımsal üretimin daha az alandan daha fazla verim alacak şekilde artırılmasında gübre, yani bitki besin maddeleri, kilit bir role sahip. Çünkü gübre, doğru ve dengeli bir şekilde kullanıldığında, sağladığı verim artışıyla gıda üretiminin %50’sine doğrudan etki ediyor.

Toros Tarım olarak bu olumsuz gidişin farkındayız ve çözümüne katkı sağlıyoruz!

Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi olarak, Türk çiftçisine klasik gübrelerden organomineral gübrelere, sıvı gübrelerden organik gübreye, çok geniş bir yelpazede bereket sunuyor, daha fazla bereket, daha iyi bir gelecek için çalışıyoruz. Sorumluluğumuzu üretmekle sınırlı görmüyor, çiftçileri bilinçli gübre kullanımı konusunda destekliyoruz. Bitki besin maddeleri konusunda Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezimizde, çiftçimizin ihtiyacı olan yeni ürünlerin geliştirilmesi, mevcut ürünlerin de doğaya daha dost ve verimli hale getirilmesi için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. "Toros Çiftçi" uygulamamızla teknolojiyi tarımın hizmetine sunuyoruz.

İnsanlığın geleceği için, sofraların bereketi ve açlıkla mücadele için, Toros Tarım olarak üzerimize düşeni yapmak bizim için bir sorumluluk.

13 Ekim Dünya Gübre Günü ve 16 Ekim Dünya Gıda Gününüz kutlu olsun!

Posteri incelemek için...