Growtech 2016 İnovasyon Tarım Ödülleri'nde birincilik Toros Tarım'ın​

Bu yıl yedincisi düzenlenen Growtech 2016 İnovasyon Tarım Ödülü Tarımsal Bilişim kategorisinde “Toros Çiftçi Akıllı Tarım ve Gübreleme Uygulaması” projesi ile birincilik ödülünü Toros Tarım kazandı. Benzersizliği, yaratıcılığı ve teknolojiyi tarımla birleştiren çiftçi dostu özellikleriyle finalde yarışan  projeler arasında öne çıkan “Toros Çiftçi Akıllı Tarım ve Gübreleme Uygulaması”, seçici kurul ve halkın oylarıyla mutlu sona ulaştı.

“Growtech Eurasia 2016  Tarım Ödülleri” ekonomik ihtiyaçlara cevap verebilen, mevcut pazarlara başarıyla sunulabilecek ya da yeni pazarlar yaratabilecek, tarımsal üretime katma değer katabilecek ve farkındalık yaratabilecek yeni ürün, proje veya hizmetlere veriliyor. Ödül başvurusunda bulunan ulusal ve uluslararası tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların başvuruları önce seçici kurul tarafından ön değerlendirmeye tabi tutularak, ardından halk oylamasına sunuluyor.

“Toros Çiftçi” tarımsal karar destek uygulaması, basit ve anlaşılır kullanımıyla çiftçilerin kısıtlı kaynaklarını en doğru şekilde değerlendirerek üretim verimliliklerini artırmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Çiftçilerin akıllı telefon, bilgisayar ve tabletlerine ücretsiz olarak indirebildikleri uygulama ile tarlanın koordinatlarına, anlık hava, toprak ve bitki özelliklerine göre çiftçilere gübreleme önerileri sunularak tasarruf ve verim artışı sağlanması amaçlanıyor. Bilgilerini sisteme kaydeden çiftçiler, kendi tarlaları için don, fırtına ve aşırı yağış riskleri hakkında önceden uyarıldığı gibi, yağış ve sıcaklık birikimi gibi önemli zirai bilgileri de edinebiliyor.